Quick Links
Skip to main contentSkip to navigation

Morris County USD 417

Staff

Working...

Ajax Loading Image

 

USD 417 District Staff

417 Education Central Office Staff

Superintendent - Aron Dody
BOE Clerk/Transportation Director - Bryce Johnson
Curriculum and Instructional Director - Kelly Gentry
Business Manager- Mika Doornbos
Secretary - Rachel Tompkins
Building Maintenance - Mike Kelley, Tom VanValkenburg
Transportation Maintenance - Matthew Weaver


District Wide Staff
4 yr old Pre Kindergarten - Angie Bailey, Brooke Lococo
Attorney: KASB
Food Service Director - Becky Shearer
FHSEC Gifted  -  Tina McIver, Rachel Pedigo
Health Nurse - Dana Reddick
Instructional Coach - Tasha Green
PreK-12 ELL - Heidi Grant
FHSEC Special Ed Coordinator - TBA
FHSEC Early Childhood Itinerant - Stacey Johnston
FHSEC Infant/Toddler - Shari Barber-Meade
FHSEC Psych. - Megan Troxell
FHSEC Social Worker - Julie Hodges
FHSEC Speech Pathologist - Kassie Massie
FHSEC Speech Para - Kim Koegeboehn
Technology Director - Torri McDougal

Assistant Technology Director - Jake Coffey
Title 1 Coordinator - Angela Harris
Bus Driver - Tom Alexander, Steve Duer, Roma Grafel,Toby Hendricks,
                    Sheila Hill, Machelle King, Ted King, Phil Lawrence, Danny Matthews,
                    Jim Norton, Jamie Nurnberg, Don Platz, Virgil Wigle, April Winegar
Facilities Maintenance/Activities - Lance Day

Council Grove Elementary
Principal - Heather Honas
Assistant Principal - Kelcy Bremer
Secretary (PreK-6th) - Amber Weeks, Carol Wright
Counselor - Orin Grammer
Health Nurse - Rinda Stecher
Librarian/Technology - Rachel Hodges
Kindergarten - Brier Blythe, Robin Frye, Milo Butler
First -  Myah Frick, Lori May,
Second - McKenzie Heft, Dustin San Romani
Third - Sarah Hanks, Katy Herde, Alicia Kelley
Fourth - Emily Ehrlich, Emily Hrencher, Julie Koch, Sara Mitchell
Fifth - Summer Firebaugh, Theresa Kinsey
Sixth - Colleen Booker, Joshua Gant,
PE/Health  - Amy Finch
Title 1 - Angela Harris, Krista Wilson
Instrumental Music - Matthew Meals
Interrelated -  Mallory Hiegert, Danica Johansen, Amy Nielsen

Vocal Music - Lisa Bolieu
Art - Bobby Alexander
Afterschool Program Director - Joany Fox
Afterschool Program Aide - Lexi Lanterman
Aide - Samantha Asebedo, Laura Balbao, Amanda Elstun, Anne Lawrence,
         Nichole LeMay, Korina Martin, DeAnn Powell, Cheryl Simonis, Emily Sommer
        Tawnie Talib, Jaymie VanValkenburg, Valerie Wohlschlegel
Custodian - Don Platz, Marsha Filkin, Jim Southers
FHSEC Para - Brandy Biehler,  Tonya Blount, Diana Ehrlich, Susan Grimmett, Brianna Humphrey

                       Dawn Lucas, Lexi Lanterman, Jessica Pavek, Ann Sparke, April Winegar
                     
Food Service - Anna Blackburn, Hayley Lugo, Mindy Unruh, Addie Watson,

Council Grove Junior/Senior High School
Principal - Jay Doornbos
Activities Director/Assist. Principal - Matt Fox
Secretary - Mina Miller, Kendra Elsen
Counselor - Jill Day
Social Worker - Cristy Godley
Librarian/Tech - Tina McIver
Health Nurse Aide - Janelle Wirtz
JH English Language Arts - Brittany Fox, Sarah Malcolm
JH Health/PE - Anita Mahanay
JH Math - Kaylee Gunzelman, Butch Hayes
JH Science - Tyler Sisson
JH Social Studies - John Keating
Agriculture - Taylor Green
Art - Amanda Vroman
Business Education - Nola Miller
Drivers Ed/VPL/PE - Bruce Hula
English Language Arts - Sarah Cosgrove, Samantha Davis, Lisa Jarvis,
FACS - Kate Gronquist
Foreign Language -Michele Stackley
Instrumental Music/Vocal - Matthew Meals
Interrelated - Sheila Eskeldson, Nichole Hensley, Renee Martin
Math - Lynnea Johnson, Kent Gant, Jarrod Hibler
PE/Health - Matt Wilkens
Sciences - Kim Coover, Derron Reddick, Tracie Schroeder
Social Studies - Eric Carter, Lori Houck
Student Support - Keeley Reddick
Aide  - Brogran Humphrey, Broc Finch
Custodian - Kathy Graham, Gail Judds
                   Crystal Kleinkauf, TBD
FHSEC Para -  Duane Andres, Morgan Lansing,
                        Monica Kneppel, Gracie Nelson, Heather Seymour,
                        Laura White, Phyllis Winslow, Brandi Wright, TBA, TBA                      
Food Service Director - Becky Shearer
Food Service -  TBA, Tena Blount, Kandie Daniels, Barb Sommer, Elaine Werner                              


Prairie Heights Elementary
Principal - Valerie Gehrer
Secretary - Sheryl Crooks
Kindergarten - Breah Butler
First - Anne Robidou
Second - Christa Kraus
Third - Laural Marshall

Fourth - Laural Marshall
Fifth - Teresa Wells
Sixth - Lori Pollock
Interrelated - Sharon Koons 
Physical Education/Health - Zachary Nuessen
Social Worker - Cristy Godley
Vocal Music/Instrumental - Kathy Lamberson

Art - Lindsey Hickman
After School Program Director/Aide - Ashley Snyder
Aide -  Kayla Romme, Pam Switzer, LeeAnn Taylor, Cindy Zimmerman
Aide (Nurse) - Barb Goodman
Custodian - Melissa Zuege
FHSEC Para - Sheila Hill, Justine Liddick

Food Services - Amber Grimmett

BOARD OF EDUCATION
 Marie Blythe, Kelsey Hartman, Jamie Johnson, Terry Powell,
TBD, TinaRae Scott, Mary K. Myers

 

 

 

Notice of Non-discrimination:   USD #417 does not discriminate on the basis of race, color, national origin, sex, disability, or age in its programs and activities and provides equal access to the Boy Scouts and other designated youth groups. The following person has been designated to handle inquiries regarding the non-discrimination policies: Aron Dody, 17 S Wood Street, Council Grove, Kansas 66846 (620)767-5192