Quick Links
Skip to main contentSkip to navigation

Morris County USD 417

Staff

Working...

Ajax Loading Image

 

USD 417 District Staff

417 Education Center Staff

Superintendent - Doug Conwell
BOE Clerk/Transportation - Jan Troxell
Curriculum and Instructional Director - Kelly Gentry
Payroll/Fund Accountant - Mika Doornbos
Secretary - Rachel Tompkins
Building Maintenance - Mike Kelley
Transportation Maintenance - Virgil Wigle

District Wide Staff
4 yr old Pre Kindergarten - Angie Bailey
Attorney: Darrel Bryant
Bus Driver - Tom Alexander, Ed Bachura, Mark Brooks, Jeynese Carl, Tony Carl
                    Steve Duer, Roma Grafel, Tracy Hendricks, Sheila Hill, Richard James,
                    Ladia Kraft, Michelle King, Ted King, Phil Lawrence
FHSEC Gifted - Misty DeDonder
FHSEC Infant/Toddler - Shari Barber-Meade
FHSEC Para - Kim Koegeboehn
FHSEC Reading Coach -
FHSEC Social Worker - Julie Hodges
FHSEC Speech Pathologist - Mike Luce
Food Service Director - Becky Shearer
Groundskeeper (P/T) - Jim Ehrlich
Health Nurse - Dana Reddick
KRR Program Coordinator - Christy Buchman
P/T KRR Program Coordinator - Justine Liddick
Mental Health Therapist - Megan Adcock
Mental Health Case Manager - Ed Brooks, Mark Morgan, Melisa Watson
PreK-12 ELL - Heidi Grant
Special Ed Coordinator - Angela Harris
Technology Director - Torri McDougal
Title 1 Coordinator - Stacy Furman

Council Grove Elementary
Principal - Heather Honas
Lead Teacher/Behavior Specailist - Amy Finch
Secretary/Bookkeeper (PreK-6th) - Gina Hayes, Carol Wright
Afterschool Program Director - Joany Fox
Aide (Nurse) - Linda Kelly
Aide - Amanda Elstun, Joshua Gant, Bonnie Hanson, Anne Lawrence, Amy Lif,  Allicia Ochoa
               DeAnn Powell, Emily SpittlesIsis Tyner, Valerie Wohlschlegel, Bup Zimmerman
Kindergarten - Kelcy Bremer, Robin Frye
First -  Lori May, Jill Mayer, Shelby Langvardt
Second - Sharon Richardson, Dustin San Romani
Third -  Kylee Burns, Karin Moon
Fourth -  Alicia Kelley, Julia George
Fifth - Leah Hanson, Cassi Owen, Stacey Tischhauser
Sixth - Colleen Booker,
Bret Hauser
Custodian - Don Platz, Marsha Filkin, Laure Graham
FHSEC Para - Kati Bacon, Genna EdwardsDenise Ehrlich, Diana Ehrlich, Mary Ellerman,
                       Roma Grafel, Dawn Lucas, Danita Schamberger, Ann Sparke
Librarian/Technology - Joyce Heilman
PE/Health  - Terry Griffith
Title 1 - Stacy Furman, Nichole Hensley 
Social Worker - Jennifer Wilkens
Food Service - Mindy Unruh, Addie Watson, Tresea Stone
Instrumental Music - Jana Havens
Interrelated -  Danica Johnson, Amy Nielsen
Vocal Music - Lisa Bolieu

Council Grove Junior/Senior High School
Principal - Kelly McDiffett
Activities Director/Assist. Principal - Jay Doornbos
Secretary - Mina Miller, Jo Werner
Counselor - Jill Day
Social Worker - Tara Scarce
Librarian/Tech - Martha House
JH English Language Arts - Jason Shelangouski
JH Health/PE - Anita Mahanay
JH Interrelated - Stephanye Rufenacht
JH Math - Teresa Disberger
JH Science - Steve Casey
JH Social Studies - John Keating
FHSEC JH Para -  Rachel Buchman, Amanda Craige, Taylor Kraus, Star Veh
Aide (Junior High) - Lisa Eidman
Aide (Senior High) - Kendra Elsen
Agriculture - Taylor Green
JH/HSArt - Amanda Vroman
JH/HS Business Education - Marita Bachura
Custodian Bunny Ehrlich, Kathy Graham,
                    Robin Southers, Carol Peterson,

Drivers Ed/VPL/PE - Bruce Hula
JH/HS English Language Arts - Lisa Jarvis, Tina McIver, Amy Redden
JH/HS FACS - Kate Gronquist
FHSEC Para -  Monica Kneppel, Ann Luce, Julie Sandoval,
                         Heather Seymour,
Laura White
Food Service Director - Becky Shearer
Food Service -  Kandie Daniels, Nancy Good, Amber Grimmett,
                          Dee Haskins              

JH/HS Foreign Language - Alicia Egan
JH/HS Instrumental Music/Vocal - Jana Havens
Interrelated - Sheila Eskeldson, Renee Martin
Math - Lynnea Johnson, Kent Gant, Jarrod Hibler
PE/Health - Matt Wilkens
Biological Sciences - Amanda Braun
Earth & Physical Sciences - Tracie Schroeder
Social Studies - Lori Houck, Nathan Teichgraeber

Prairie Heights Elementary
Principal - Valerie Gehrer
Secretary - Sheryl Crooks
Social Worker - Tara Scarce

After School Program Director - Anna Romme
Aide -  Michelle Poole, LeeAnn Taylor, Cindy Zimmerman
Custodian - Melissa Zuege
FHSEC Para - Barb Goodman, Sheila Hill,
Kindergarten - Krista Wilson
First - Anne Robidou
Second - Jean Johnson
Third - Christa Kraus
Fourth - Laural Marshall
Fifth - Lori Pollock
Sixth - Kacie Evans

Food Services - Lois Stice
Interrelated - Sharon Koons 
Vocal Music/Instrumental - Kathy Lamberson
Physical Education/Health - Blake Gehring


BOARD OF EDUCATION
Marie Blythe, Scott Bankes, Deidre Knight, Terry Powell,
Linda Pretzer, TinaRae Scott, Marty White

 

 

 

Notice of Non-discrimination:   USD #417 does not discriminate on the basis of race, color, national origin, sex, disability, or age in its programs and activities and provides equal access to the Boy Scouts and other designated youth groups. The following person has been designated to handle inquiries regarding the non-discrimination policies: Doug Conwell, 17 S Wood Street, Council Grove, Kansas 66846 (620)767-5192